<p>Obecnie kredyty można uzyskać znacznie szybciej niż kilka czy kilkanaście lat temu, dlatego też de...

Obecnie kredyty można uzyskać znacznie szybciej niż kilka czy kilkanaście lat temu, dlatego też decyduje się na nie coraz więcej osób.

Jak wybrać oferty kredytów

Podstawą jednak tego, aby kredyt służył pomocą, a nie stał się wysokim obciążeniem finansowym, jest przede wszystkim jego właściwe wybranie. Tutaj ilość ofert kredytowych, zwiększająca się z każdym rokiem na pewno pozwoli wybrać rozwiązanie niemalże idealne. Warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to, jaką maksymalną kwotę kredytu można uzyskać i zastanowić się, czy spełnia ona nasze wymagania. Poza tym powinno się sprawdzić także maksymalny okres kredytowania. Wiele banków w sytuacji, gdy klient chce rozłożyć spłatę na długi okres, godzi się na to, podwyższając jednak oprocentowanie kredytu. Nie ma się temu co dziwić, jest to bowiem związane z tak zwanym ryzykiem kredytowym. Im dłuższy okres spłaty, tym większe ryzyko ze klient nie wywiąże się z zobowiązania. Dzisiaj także banki poza tym, iż dają możliwość wyboru wielu ofert, oferują także klientom wiele dodatkowych opcji, które mogą być dla nich, jako kredytobiorców, bardzo wygodne. Taką możliwością są między innymi tak popularne obecnie wakacje kredytowe. Zgodnie z zawieraną z bankiem umową klient ma prawo, często nawet bez podawania przyczyny, zawiesić na określony w umowie okres spłatę rat. Można to wykorzystać w momencie, gdy w domowym budżecie w związku z innymi wydatkami jest mniej pieniędzy. Jednakże w tej kwestii warto dokładnie przeczytać umowę oraz warunki, na jakich takie wakacje kredytowe mogą być udzielane. Bardzo często najważniejszym warunkiem jest to, aby raty były spłacane regularnie. Opóźnienia mogą być bowiem przyczyną, która uniemożliwia skorzystanie z tej opcji. Tak samo dobrze jest sprawdzić, czy bank trzeba powiadamiać o chęci skorzystania z tego zapisu, w jakiej formie to należy zrobić i przede wszystkim o ile wcześniej. Ciekawą opcją, która także pojawia się w bankach coraz częściej, jest także możliwość odzyskania części wpłaconych odsetek. Klienci którzy terminowo regulują kredyt, mogą liczyć na zwrot pewnej sumy, zazwyczaj wskazywanej jako procent pobranych od kredytu odsetek. Jeżeli ktoś nie umie sam dobrać idealnego dla siebie kredytu, na pewno powinien skorzystać z pomocy profesjonalistów, takich jak doradcy kredytowi.

Zobacz także:  Ogromny sukces kredytów gotówkowych

Na ile brać kredytt?

Większość osób twierdzi, ze jeżeli kredyt, to chcą go spłacić jak najszybciej. Jednakże tutaj wysokość rat powinna być istotnym czynnikiem. Bywa, że krótki okres spłaty to niższe odsetki, jednakże wówczas rata wynosi kilkaset złotych, a nie każdy może sobie aż na takie duże obciążenie pozwolić. Rata bowiem powinna zostać tak dopasowana, aby nawet w nieco trudniejszej sytuacji finansowej jej spłata nie stanowiła zbyt wielkiego kłopotu. Oczywiście każdy sobie może dostosować okres spłaty do swoich potrzeb, bywa jednak, iż banki, zwłaszcza jak mowa o ofertach promocyjnych, określają maksymalny okres spłaty na rok czy dwa.

Czy decydować się na wiele kredytów

Pomimo bezproblemowego dostępu do kredytów, ich zaciąganie powinno być rozsądne. Przede wszystkim zawsze przed zaciągnięciem takiego zobowiązania trzeba dokładnie przeliczyć możliwości domowego budżetu. Warto uwzględnić pewną kwotę jako sumę na niespodziewane wydatki, aby w razie ich wystąpienia nie powodowało to problemów w spłacaniu kredytu. Poza tym lepiej jest traktować zaciąganie kredytów jako ostateczność, w sytuacji gdy wydatek jest konieczny, a nie ma chwilowo wolnej gotówki w tak wysokiej sumie. Lepiej na pewno jest spłacać jeden kredyt, niż kilka.