Problem kosztów pozaodsetkowych obowiązywał w kraju dość długo, a w zasadzie do unormowania kwestii ustawą antylichwiarską. Czym w ogóle są koszty pozaodsetkowe umowach kredytów gotówkowych i czy należy się ich przesadnie obawiać? Jakie konsekwencje formalne niosą ze sobą? O tym kilka praktycznych słów w poniższym artykule.

Co powinieneś wiedzieć o kształtowaniu kosztów pozaodsetkowych w umowach?

Najpopularniejszy koszt pozaodsetkowy to zdecydowanie prowizja, uniezależniona bezpośrednio od wahań stóp procentowych. W latach przed wprowadzeniem ustawy antylichwiarskiej prowizja często przekraczała racjonalne widełki i odejmowano odpowiednią kwotę od samego kredytu gotówkowego. W takim przypadku kredytobiorca otrzymywał mniej niż potrzebował, co doprowadzało do wielu absurdalnych sytuacji. Do tej pory kredytobiorca powinien dokładnie analizować kwestię prowizji i monitorować, ile pieniędzy faktycznie otrzyma od kredytodawcy. Inne koszty pozaodsetkowe to opłaty administracyjne, a nawet opłaty za rozpatrzenie wniosku, czy za przydzielenie ubezpieczenia. Ustawa antylichwiarska została mocno udoskonalona właśnie ze względu na koszty pozaodsetkowe, które stanowiły okazję do naciągania klientów po prostu nieświadomych kwestii formalno – ekonomicznych przy pozyskiwaniu zadłużenia. W aktualnym systemie prawnym standardowe koszty pozaodsetkowe nie przekraczają 25% całej kwoty podstawowej pożyczki gotówkowej. Ogólnie nie mogą przekroczyć 100% wartości zobowiązania. A zatem kredytobiorca posiada pewność, że nie narazi się na lichwę, jeżeli korzysta z pożyczek gotówkowych w legalnym obrocie. Wcześniej niektóre parabanki narzucały na kredytobiorców niesamowite koszty windykacyjne, prowizje, które przekraczały znacząco 100% pożyczki. Dochodziło do absurdalnych zawyżeń, np. 20 000%, co pozbawiało kredytobiorców całego majątku życia. Teraz większość parabanków proponuje na początku niskie kwoty, aby zyskać obustronne zaufanie. Przy pozytywnej spłacie limit stopniowo się powiększa, zgodnie ze zdolnością kredytową.

Prawidłowa naprawa sektora kredytów krótkoterminowych

Funkcjonowanie kosztów pozaodsetkowych w umowach o pożyczki gotówkowe jest bardzo dobrze uregulowane. Oczywiście jest miejsce do dalszej optymalizacji, ale na razie widać wyraźnie oczyszczenie branży z nieuczciwych podmiotów bazujących wyłącznie na zawyżaniu wskazanych kosztów. Lektura ustawy antylichwiarskiej to bardzo dobra opcja, szczególnie dla początkujących kredytobiorców planujących zaciągnięcie nawet niewielkiego kredytu gotówkowego.

Zobacz także:  Ranking pożyczek bankowych - łatwe pieniądze na święta