<p>Do najpopularniejszych rodzajów kredytu należy kredyt gotówkowy. Jest to kredyt, który może być pr...

Do najpopularniejszych rodzajów kredytu należy kredyt gotówkowy. Jest to kredyt, który może być przeznaczony na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny. Z jego środków możemy więc zarówno kupić prezenty świąteczne, kupić nowe meble, czy sfinansować wypoczynek za granicą i wiele innych. Jest to kredyt o dość uniwersalnym przeznaczeniu, dlatego też nie powinna dziwić jego popularność. Na rynku znajdziemy dużą liczbę ofert kredytów gotówkowych, co może powodować pewne trudności w wyborze tej najlepszej z wielu licznych. Warto posłużyć się pomocą, jaką jest dobry i aktualny ranking kredytów aby chociaż wstępnie wybrać kilka najlepszych ofert.

Wybieramy kredyty według różnych kryteriów. Do najważniejszych należy oczywiście koszt kredytu, który wyraża się w wysokości jego oprocentowania. Do tego dochodzą jeszcze inne koszty, takie, jak różnego rodzaju prowizje. Dlatego też stosuje się wskaźnik kosztów, jakim rzeczywista roczna stopa oprocentowania, w skrócie RRSO. Wskaźnik ten uwzględnia nie tylko samo oprocentowanie, ale właśnie również pozostałe koszty. Ponadto jeśli wybierzemy kredyt z oprocentowaniem zmiennym, to będzie ono zależeć od zmieniających się stop procentowych, a wtedy koszty naszego kredytu mogą wzrosnąć lub zmaleć. Tego problemu nie ma przy oprocentowaniu stałym, choć z drugiej strony nie daje ono możliwości uzyskania niższych kosztów przy sprzyjających okolicznościach. Ważne jest też to, na jakich warunkach odbywa się spłata kredytu. Ilość rat, a także ich wysokość wpływają na to, jak bardzo nasz miesięczny budżet będzie obciążony ratami kredytu oraz jak długo będziemy ten kredyt spłacać.

Jednak nie tylko my wybieramy bank i jego ofertę, ale również bank decyduje o tym, czy udzieli nam kredytu. Bank musi mieć bowiem jakieś przesłanki, że kredyt będziemy spłacać. Dlatego też sprawdzana będzie nasza zdolność kredytowa. Na nią składa ja się różne aspekty. Z pewnością ważna jest kwestia dochodów, które powinny być stałe i o odpowiedniej wysokości. Kolejna kwestia to zabezpieczenie kredytu, które może odbywać się przez podżyrowanie, ubezpieczenie kredytu, czy choćby zabezpieczenie za pomocą majątku, który w razie niespłacenia przejmuje bank. Oprócz tego wszystkiego znaczenie ma również nasza historia kredytowa, czyli to, jak spłacaliśmy poprzednie, czy obecnie inne kredyty.