Jeśli chcesz pożyczyć pieniądze i spłacać je co miesiąc, pożyczka osobista jest jedną z opcji. Oto o czym musisz myśleć zanim je pożyczysz i by upewnić się, że masz najlepszą ofertę.

Co to jest pożyczka osobista?

Pożyczki osobiste to pożyczki, które przydziela bank lub inny pożyczkodawca. To pożyczka która nie jest zabezpieczona jakimkolwiek składnikiem aktywów, takim jak własność. Są one również znane jako niezabezpieczone pożyczki.

Pożyczki osobiste – plusy

Będzie można pożyczyć więcej niż kartą kredytową.

Osobistymi spłatami pożyczki mogą być ustalone kwoty. To oznacza, że ??wota zwrotu będzie taka sama co miesiąc i łatwiej jest ją uwzględnić w ramach budżetu.

Stawka procentowa płacona od pożyczki osobistej jest zwykle ustalona (ale nie zawsze).

Można wybrać, jak długo chce się spłacić pożyczkę. Trzeba pamiętać, że długość kredytu wpłynie na kwotę obciążoną odsetkami.

Można konsolidować kilka długów w jedną pożyczkę osobistą, co może obniżyć miesięczne koszty spłaty. Ale trzeba być ostrożnym, ponieważ może to oznaczać przedłużenie długości pożyczki, a więc zapłacenie większej kwoty.

Więcej informacji o kredytach konsolidacyjnych

Możesz dokonać nadpłat lub spłacić osobistą pożyczkę w całości przed końcem umowy bez kary. Jeśli jednak spłacisz ponad 8 000 złotych w dowolnym okresie 12 miesięcy, pożyczkodawca może pobierać odszkodowanie. Zatem zanim weźmiesz jakąkolwiek dowiedz się, jak obniżyć koszt własnych pożyczek

Pożyczki osobiste – wady

Pożyczki osobiste mają wyższe oprocentowanie niż inne formy pożyczek, zwłaszcza jeśli chcesz pożyczyć mniejsze kwoty, np. 1000 zł. Ponieważ stopa procentowa może się zmniejszyć jeśli zdecydujesz się więcej pożyczyć, możesz być skłonny do wykupienia większej pożyczki niż potrzebujesz. Starsze pożyczki (wydane przed okresem 1 lutego 2011 r.) zazwyczaj zawierają opłatę z tytułu wcześniejszej spłaty, jeśli chce się spłacić kredyt wcześniej lub nadpłatę.

Co to jest okres wypowiedzenia pożyczki osobistej?

Ma się 14 dniowy okres odstąpienia od daty podpisania umowy kredytowej lub otrzymania kopii umowy, w zależności od tego, która z tych dat jest późniejsza. Jeśli anulujesz, masz do 30 dni na spłatę kapitału i odsetek.

Na co uważać pobierając pożyczkę osobistą?

Jeśli Twoja ocena kredytowa nie jest niż idealna, możesz zostać odrzucony we wnioskowaniu pożyczki, albo też kredytodawca może narzucić znacznie wyższą stopę procentową niż reprezentatywne. Wniosek o pożyczkę osobistą niekoniecznie musi zostać zaakceptowany. Skorzystaj z tego przewodnika, aby dowiedzieć się, jak sprawdzić raport kredytowy Niektóre osobiste pożyczki mają zmienną stopę procentową, co oznacza, że mogą być większe bądź mniejsze. Zwróć uwagę na wszelkie opłaty dodatkowe, które będą znacznie droższe niż same oprocentowanie pożyczki. Upewnij się, że je uwzględnisz, kiedy obliczasz, ile kredyt faktycznie będzie cię kosztować. Zastanów się uważnie przed zaakceptowaniem jakiegokolwiek ubezpieczenia w zakresie płatności jeśli twój kredytodawca próbuje Ci go sprzedać.