Każdy kto prowadzi gospodarstwo domowe wie z iloma się to wiąże wydatkami. Czasem są to wydatki pilne, ale wysokość posiadanego aktualnie budżetu nie pozwala na ich realizację. Wtedy dobrym rozwiązaniem może okazać się kredyt gotówkowy. Jest to kredyt, który może być przeznaczony na praktycznie dowolny cel konsumpcyjny, obojętnie, czy będzie to sfinansowanie rodzinnego wyjazdu wakacyjnego, czy zakup nowych mebli. Oferta tego typu kredytów jest bardzo szeroka, ponieważ znajdziemy je niemal w każdym banku. Trzeba tylko dobrze poszukać, tak aby wybrać opcje najkorzystniejszą.
Co wybrać?
Wybierając kredyt gotówkowy należy zwracać uwagę przede wszystkim na jego koszty. Na te zaś głównie wpływa wysokość oprocentowania kredytu. Oprocentowanie to może być też różnego rodzaju, a mianowicie może być stałe lub zmienne. Pierwszy rodzaj to opcja mniej ryzykowna. W tym przypadku przy podpisywaniu umowy zostaje ustalona jedna wartość oprocentowania, która obowiązuje przez cały okres spłaty, niezależnie od tego, czy i jak zmieniają się stopy procentowe. Inaczej jest w przypadku oprocentowania zmiennego. Wtedy podwyższenie stóp procentowych powoduje wzrost oprocentowania, a więc i kosztów kredytu. Wybór takiego oprocentowania to pewne ryzyko. Jednocześnie jest to też szansa na nieco tańszy kredyt w przypadku, kiedy Rada Polityki pieniężnej zdecyduje o obniżce stóp procentowych. Oprócz oprocentowania warto też zwrócić uwagę na warunki spłaty kredytu. Tu również mamy do wyboru różne opcje. Możemy na przykład wybrać pomiędzy ratami równymi lub ratami malejącymi. W pierwszym przypadku sytuacja jest w zasadzie jasna. Po prostu wszystkie raty są tej samej wysokości. Inaczej jest z ratami malejącymi, co wynika ze sposobu naliczania odsetek. Tu odsetki są naliczane od kapitału pozostającego do spłaty, wiec będą wraz z sukcesywną spłata kredytu, gdzie kapitału do spłaty pozostaje coraz mniej, odsetki również będą coraz niższe.
Warunki udzielenia kredytu
Bank może przed udzieleniem nam kredytu sprawdzić nasza zdolność kredytowa, czyli inaczej mówiąc zdolność do spłaty naszego zobowiązania. Pod uwagę może wziąć wysokość oraz stabilność naszych miesięcznych dochodów, to czy kredyt jest zabezpieczony poręczeniem żyranta, czy jakimś ubezpieczeniem, albo też to, jak wyglądała splata naszych poprzednich zobowiązać kredytowych.